Kas ir BURT(u)BURVĪBA?

Lidoja ezers pār izslāpušu zemi. Pulks zemnieku Smiltenē sauca, sauca, nenosauca ezeru lejā. Bars ļaužu uzvalkos Smilšu ielā sauca, sauca, nenosauca ezeru lejā. Bērni spēlējās smilšu kastē un viens otram stāstīja, kas viņi nākotnē būs - cits policists, cits izgudrotājs, cits baņķieris, cits skursteņslauķis. Viens teica: „Es būšu latvietis.” Un ezers nolaidās blakus smilšu kastei. Sabrauca zemnieki no Smiltenes, sanāca uzvalka vīri no Smilšu ielas un sievas ar smilšu krāsas matiem, drēbēm, kurpēm un somām. Pat līdzpaņemtās ūdenskanniņas bija smilšu krāsā. Un viena sieva teica: „Nu mūs vējš vairs neaizpūtīs kā smiltis pasaulē. Bērni, nāciet mājās!” Smiltīs, blakus ezeram, vietā, kur bērni spēlējās, palika daži nospiedumi: L A T V I E T I S. Vēlāk tos nosauca par burtiem. Burvīgi, vai ne?

Ā, Bē, Cē,
burts burtu sasien ķēdē,
lai nepzūd un kopā turas,
kamēr visi pārējie burti šurpu buras.

BURTS ir maģisks, tā ir māka ideju ietvert reālajā un ar to iedarboties. Burts-raksts-ornaments. Nošu raksts, dejas raksts, raksts-tērpa elements. Tas ir noslēpums un procesa dalībnieki kļūst par esošā pārvēršanu simbolā, lai atpazītu un sajustu pirms pārvēršanas simbolā bijušo esošo. Pārvērtība, kas ir mākslas būtības pamatā. Vilinājums, kas dots tikai cilvēkam - ar iztēli un skaistā tieksmi, mainīt esošo, to padziļinot, vispārinot vai dažādojot.

Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki ir augšanas, mācīšanās, bērna tapšana par lielo cilvēku process. Tautas tradīciju ābece. To cilvēku pārvērtība, kas vēlāk tālāknodos cilvēciskās un latviskās zināšanas, izpratni, tonalitāti, raksturu, prieku un tas ir akceptēts kā vērtība ne tikai mūsu valstī, jo ierakstīts UNESCO nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā. Lai to izdarītu, mums jāprot burtu pa burtam izburtot, sasaukt burtus kopā un skaļi pateikt: PATS SKANI! LĪDZI SKANI!

Burtošana ir process – burta iepazīšana, pareizā burta meklēšana un atrašana, ielikšana vārdā, lai tas skanētu, to varētu izlasīt, atpazītu un būtu prieks. BURT(u)BURVĪBA ir spēks – tas nāk no tautas un ar valodu tiek pārmantots no paaudzes paaudzē, lai būtu, kas tautu kopā tur.

 

 

 

 

Lieldraugi:

Atbalsta:

Atbalstītājs #12Atbalstītājs #9Atbalstītājs #11

Informē:

https://www.draugiem.lv/