Par svētkiem

Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki ir lielākie, nozīmīgākie un senākie skolu jaunatnes tautas mākslas kolektīvu svētki Latvijā, vienlaicīgi kalpojot par potenciālo dalībnieku sastāva veidotāju Vispārējiem latviešu Dziesmu un Deju svētkiem. Šie ir svētki, kuros ne tikai mācāmies un kopjam mūsu tradīcijas, bet piedalīšanās tajos ir kā balva par neatlaidīgu darbu 5 gadu garumā, jo papildus tā ir iespēja sastapt savus elkus. Šogad koncertiem Svētku laikā piesaistīti populāri un jauniešu vidū iecienīti mūziķi un mākslinieki - Renārs Kaupers, grupas Instrumenti, The Sound Poets u. c.

Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku tradīcija aizsākusies 1960. gadā, kad 23. jūnijā Rīgā no 178 Latvijas skolām sapulcējās vairāk nekā 8, 5 tūkstoši jauniešu. Tolaik repertuāra pamatā bija dziesmas krievu valodā, bet dziesmu latviešu valodā bija maz. Turpmākajos gados dalībnieku skaits skolēnu dziesmu svētkos pakāpeniski pieauga, kā arī repertuārs latviešu valodā pakāpeniski pilnveidojās, un jau VI Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkos bērnu koris diriģenta Leonīda Vīgnera pavadībā izpildīja mūsu valsts himnu Baumaņu Kārļa „Dievs, svētī Latviju”. Laiks pēc neatkarības atjaunošanas skolēnu dziesmu svētkiem saistās ar Svētku programmas un dziesmu repertuāra bagātināšanos tās visdažādākajās izpausmēs. Kopš 2003. gada svētki ir iekļauti UNESCO Cilvēces mutvārdu un nemateriālā kultūras mantojuma meistardabu klasē.

XI Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki norisināsies Rīgā no 2015. gada 6.-12.  jūlijam, kad Rīgā no Latvijas malu malām sabrauks aptuveni 37400 bērnu un jauniešu, kā arī kolektīvi no latviešu diasporām, kas izteikuši vēlmi šogadpiedalīties Svētkos. Nedēļas laikā paredzēta plaša programma ar vairāk nekā piecdesmit dažādiem pasākumiem, tostarp saglabājot nezūdošas tradīcijas kā Svētku gājiens, tautas deju lielkoncerts Daugavas stadionā, Noslēguma koncerts Mežaparka Lielajā estrādē, pūtēju orķestru koncerts, Svētki Vērmanes dārzā, folkloras kopu koncerti, kā arī Atklāšanas pasākums 11. Novembra krastmalā un garīgās mūzikas koncerts. Programmā ir arī vairāki jauninājumi – pirmoreiz notiks mūsdienu deju lielkoncerts un kokļu mūzikas koncerts.

Šogad svētku gaisotni paspilgtinās saturiskais ietvars - BURT(u)BURVĪBA, kad kopējiem spēkiem iedzīvināsim 33 Latvijas vērtības, un tāpēc svētku dalībnieku, skatītāju un sabiedrības izvēlētos vārdus izdziedāsim, izdejosim, atskaņosim un radoši parādīsim visdažādākajos veidos. Skolēnu dziesmu svētku vizuālā valoda ir reizē izteiksmīga un atvērta, lai iedrošinātu radošumu un iesaistīšanās prieku. Svētku sauklis ir „Pats skani, līdzi skani”.

 

Lieldraugi:

Atbalsta:

Atbalstītājs #12Atbalstītājs #9Atbalstītājs #11

Informē:

https://www.draugiem.lv/