Par PET vākšanas akciju XI Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku laikā

Laika posmā no 2015.gada 4.jūlija līdz 12.jūlijam XI Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku ietvaros mēģinājumu norises vietās „Kultūras un sporta centrā „Daugavas stadions”” un Mežaparka Lielajā estrādē notika PET pudeļu vākšanas akcija „Šķiro un laimē!”.

Pavisam kopā tika savāktas 1,393 tonnu ar sašķirotām PET pudelēm, kas, mērot kubikmetros, savāktas konteineros aizņēma aptuveni 45 m3:

  • 0,998t „Kultūras un sporta centrā „Daugavas stadions””;
  • 0,393 t Mežaparka Lielajā estrādē.

Bērni galvenokārt lietoja to ūdeni, kuru sagādāja Svētku organizators. Viena tukša 0.5l ūdens pudele sver 15,9 gramu. Līdz ar to varam pieņemt, ka savāktās 1,393t ir ekvivalents aptuveni 87 605 tukšām ūdens pudelēm.

Jebkura iepakojuma ražošanā tiek patērēti liels daudzums gan atjaunojamu, gan neatjaunojamu dabas resursu. PET pudeles tiek izgatavotas no neatjaunojamajiem dabas resursiem – naftas produktiem. Ja PET pudeļu pārstrādei piemīt tāda īpašība kā mūžība. Ja PET pudeles tiek atkal un atkal nododotas pārstrādei, no tām nemitīgi tiek gatavoti jauni sadzīvē patērējami priekšmeti. Kā jebkuram polimēru grupas atkritumam ir raksturīga īpatnība – tās dabā – atkritumu poligonos -  nesadalās.

Nododot PET pudeles otrreizējai pārstrādei, Svētku dalībnieki ir ne tikai  samazinājuši to atkritumu masu, kas varēja nonākt poligonos uz noglabāšanu, bet arī ietaupījuši gan 5015kW elektronerģijas, kas ir pietiekami, lai veselu gadu darbinātu 33 datorus, gan 139 litrus ūdens, kas ir 93 cilvēkiem nepieciešamā ūdens norma dienā. Jaunu PET pudeļu iegūšana no 0 cikla būtu papildus nepieciešami šādi resursi.

Novērojumi „Kultūras un sporta centrā „Daugavas stadions”’:

Šajā norises vietā bērni šķiroja visaktīvāk, kopumā 7 mēģinājumu un koncertu dienās savācot 0,998 t pudeļu;
Gāzētos un saldinātos dzērnienus bērni uzturā mēģinājuma norises vietā prakstiski nav lietojuši;
Jautājot par motivāciju, kamdēļ šķiro, lielākā daļa apliecināja, ka skolā mācīts šķirot un ir pareizi. Balvu fonds ieņēma sekundāru vietu  bērnu atbildēs. PET pudeļu konteineros liels daudzums pudeļu bija bez loterijas zīmītēm – vienkārši pareizi šašķirotas pudeles;
Lielu atbalstu bērnu motivēšanā šķirot PET pudeles nodrošināja arī producētājs Untitled;
Bērni centās neizmest konteineros, kas paredzēti sadzīves atkritumiem.

Novērojumi Mežaparka Lielajā estrādē:

Mēģinājumu norises vietas dalībnieki 4 mēģinājuma dienās savāca 0,393 t PET pudeļu;
PET konteineros bieži bija ievietoti sadzīves atkritumi – kafijas krūzītes, cukurvates kociņi, u.tml.;
Liels daudzums PET pudeļu tomēr tika atstāts dalībnieku tribīnēs, ievietotas sadzīves atkritumu konteineros; Īpaši vēlamies norādīt, ka lielāko balvu fondu saņēma Zemgales kolektīvi no Jelgavas novada – koris Asni, bērnu un jauniešu deju kolektīvs Vēja zirdziņš (3 balvas), Zaļeneiku TDK.

SIA „VPG” akcijas norisi vērtē kā ļoti veiksmīgu, jo ir vērojomas būtiskas izmaiņas bērnu uzvedības modeļos attiecībā uz ilgstpējīgu domāšanu, vides saglabāšanu. Ir novērojams, ka vides izglītība gan obligātajās skolu programmās, gan ārpus tām, ir nesusi būtisku domāšanas veida maiņu sabiedrībā.

 

Lieldraugi:

Atbalsta:

Atbalstītājs #12Atbalstītājs #9Atbalstītājs #11

Informē:

https://www.draugiem.lv/