Kokle

Kokle ir viens no izplatītākajiem latviešu tautas instrumentiem, kura dažādās izgatavošanas versijas nonākušas līdz mūsdienām. Koncertkokli parasti sāk mācīties jau agrā bērnībā mūzikas skolā, savukārt kokles bieži vien apgūst jau pieauguši cilvēki, saistot to ne vien ar muzikāliem, bet nereti arī ar garīguma meklējumiem.

Atšķirīga ir arī attieksme pret tradicionālās mūzikas materiālu. Koncertkokļu repertuārs veidojas no iepriekš uzrakstītām, pēcāk iestudētām apdarēm, savukārt tautas muzikantu spēlē liela nozīme ir improvizācijai un situācijai, kurā viņi nonāk. Improvizācija rosina muzikantu saspēli un sacensību, tātad iepriekš neparedzamu turpinājumu. Nereti tas var pazemināt kvalitāti, taču jāņem vērā, ka tautas muzikanti spēlē tāpēc, ka viņiem tas patīk un kvalitāte akadēmiskā izpratnē ne vienmēr ir prioritāte.

Tradicionālās kokles uzbūve dod unikālas spēles tehnikas iespējas: līdzās kokļu spēles veidiem var izmantot arī ģitārām raksturīgus štrihus un faktūras (taču, spēlējot ģitāru, nospriegot akordu un ar to pašu roku strinkšķināt melodiju gandrīz nav iespējams), kokli var spēlēt dzidri, arpēdžijveidā kā arfu (bet ar arfu akordus nevar nospēlēt tik daudzos veidos kā kokli), var imitēt cimboli, mandolīnu, kalimbu u. c. instrumentus, taču neviens no iepriekš minētajiem instrumentiem tehniski nepieļauj tik daudz spēles paņēmienu kā kokle. Spēlējot meistarīgi radītu instrumentu, var dabūt ne vien oktāvu, bet arī kvintu un pat kvartu flažoletus. Protams, tam nepieciešama profesionalitāte un vingrināšanās, proti, arī spēlējot tradicionālās kokles, pastāv iespēja evolucionēt spēles meistarībā un, lai spēlētu ar īstu tautas muzikanta meistarību, ar trīs dienu treniņiem nepavisam nepietiks.

XI Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkos pirmoreiz notika kokļu mūzikas koncerts „Mana skārienjūtīgā kokle”. Koncerta skaņdarbu atlasē piedalījās arī paši spēlētāji, izvēloties tos skaņdarbus, kas pašiem labāk patīk gan no kokļu mūzikas repertuāra, gan pazīstamākajiem pasaules mūzikas paraugiem. Kāpēc skārienjūtīgā kokle? Skārienjūtīgs var būt ne tikai šodienas iemīļotais telefona ekrāns, bet arī kokles stīgas, kuras tiek ieskandinātas ar tiem pašiem pirkstiņiem. Koncerta laikā, izmantojot videoprojekcijas, tika atklāta arī informācija par kokles kā mūzikas instrumenta vēsturi, tās attīstību. Kokļu koncerta norisē tika izmantotas arī mūsdienu tehnoloģijas.

 

 

 

 

 

Lieldraugi:

Atbalsta:

Atbalstītājs #12Atbalstītājs #9Atbalstītājs #11

Informē:

https://www.draugiem.lv/